Шкільні лісництва

Смологовицьке шкільне лісництво

Учнівське лісництво - це добровільне об'єднання школярів для творчої роботи в лісі - зеленій лабораторії під відкритим небом, де найповніше виражене співіснування розмаїття різних форм та видів, де найчіткіше проявляються закони природи.

Виконуючи теоретичну і практичну програму з основ лісівництва в позаурочний час, учнівське лісництво органічно вписується в шкільний компонент, адже воно є найповнішим природним додатком до шкільної навчально-виховної програми з біології.

Учнівське лісництво може сприяти проведенню різних форм природоохоронної роботи в навчальних закладах: створення екологічних стежок, проведення спостережень, екскурсій, експедицій, походів; виконання ботанічних і зоологічних практикумів; участі у різноманітних конкурсах, операціях, акціях тощо.

Рік 1978 – розпочалася історія шкільного лісництва Смологовицької загальноосвітної школи І-ІІ ступенів.

Рання весна 1978 року. У школу завітав Іван Іванович Радик – технік лісівник третього об”їзду Великодільського лісництва, який попросив допомогти їм посадити  шкілку хвойних дерев. Учні погодились, хоч трошки і побоювались, адже це для них була нова невідома робота. Учні пішли в лісовий розсадник вперше саджати молоді деревцята. Робота було

Для посадки шкілки треба було приготувати рівну ділянку зібрати каміння, зробити ярочки за шнуром і посадити маленькі саджанці на певній відстані.

Незвична для нас робота не вдавалася, згадує один з перших членів шкільного лісництва  - Пинзеник Михайло Васильович, який в майбутньоому став одним з кращих майстрів лісу, Іван Іванович витягував посаджені саджанці бо вони були неправильно посаджені, знову вчив як саджати і знову ми пересаджували, але ми вірили, що ми це засвоїмо...

І перша 0,5 гектарова шкілка була посаджена  і ми дуже раділи їй і вирішили від цього дня завжджи допомагати івану івановичу у буть – якій роботі. Коли через місяць ми знову пішли в лісовий розсадник, наші саджанці всі зеленіли, а ми пишалися своєю роботою. І я вирішив, буду лісником, як Іван Іванович Радик і  моя мрія збулася.

Через деякий час учні 7-8 класів вирішили створити своє невеличке об’єднання, яке завжди допомагало працівникам лісового господарства і назвати його “Юний лісівник”.

Так до складу юного лісівника ввійшли 22 учні 7-8 класів школи. Спочатку за роботи шкільного об”єднання відповідали вчителі праці Пинзеник Магдалина Юліївна, Пинзеник Ольга Юріївна та класні керівники. Учні з радістю бралися за кожну запропоновану їм роботу.

З січня 1980 року очолила шкільне об”єднання Пинзеник Магдалина Юліївна – біолог школи, а Івана Івановича замінив новий технік лісівник бувший учень нашої школи Пинзеник Андрій Васильович, який закінчив Лисинський лісний технікум і прийшов працювати в рідні краю. Андрій Васильович часто спілкувався з учнями , розповідав їм про роботу в лісі, цікаві легенди про дерева, про Чинадіївське шкільне лісництво, члени якого допомагали йому при роботі в Майданському лісництві де він працював до цього часу.

Андрій Васильович запрпонував перейменувати учнівське об”єднання у шкільне лісництво, обрати лісничого скласти план роботи і зарегіструвати лісництво у районному відділі освіти, дирекція школи погодилась. Вона звернулась у районний відділ освіти з проханням за регіструвати створене при школі лісництво, районний відділ дав згоду але рішення треба було чекати довго.

20 травня 1982 року прийшло нарешті  рішення районного відділу освіти про регістрацію шкільного лісництва яке було закріплено за Великодільським лісництвом де лісничим на той час працював Федорюк Віктор Прокопович. Це була велика подія в житті учнів школи та техніка лісівника Пинзеник Андрія Васильовича.

З цього часу учні ще з більшою енергією бралися за різну запропоновану їм роботу. На весні Андрій Васильович запропонував їм посадити 2 гектари лісу в урочищі “Лаг” та доглядати за лісовим питомником. Посадка давалась важко кожний посаджений саджанець лісники перевіряли а часто і заставляли пересаджувати, до роботи шкільного лісництва включилися і учні 6 класу, які підносили посадковий матеріал і розставляли в ямки, посадка була зроблена.

Літом Андрій Васильович запропонував нам взяти участь в догляді за посадженим лісом. Знову нова робота нові невдачі і врешті і це здолали учні. На весні нова пам’ятна посадка в урочищі “Жерник”. Ціле урочище ваше запропонував Андрій Васильович і учні згодились. 10 гектарові площа на протязі одного тижня була посаджена учнями та вчителями школи. Це була справді пам’ятна посадка, адже з нею пов’язані прекрасні спогади про поїздку всіх учнів та вчителів школи до нашої столиці міста Київ.

Дітям дуже сподобалось робити в лісі деякі і самі вирішили здобути спеціальність працівників лісового господарства. Так два випускники 1978-1978 навчального року Пензеник Людмила Михайлівна  та Пинзеник Василь Васильович і 2 випускники 1979-1980 навчального року Пензеник Наталія Михайлівна і Пинзеник Михайло Васильович поступили в Хустський лісотехнікум, закінчили його і працюють по спеціальності а Пинзеник Людмила Михайлівна після закінчення поступила в Ленінградську лісотехнічну академію і зараз працює провідним спеціалістом по кадрах в Загатянському держлісгоспі і як секретар піклувальної ради школи дуже багато в  чому допомагає членам шкільного лісництва. Пинзеник Людмила Михайлівна  - працівниця Загатянського держлісгоспу бувша учениця школи.

І так з року в рік збір насіння лісових дерев висів його в лісовий питомник догляд за саджанцями в лісовому питомнику, посадка лісу та догляд за лісокультурами, освітлення і маленькі ліси посаджені нами росли і підростали, а разом з ним росло і шкільне лісництво, яке було назване “Дубок”.  Андрій Васильович допоміг нам скласти план роботи лісництва, організувати раду лісництва і прийняти до складу лісництва ще учнів 6 класу які давно просились, обрати лісничого, його помічника і поділити  всіх членів на три об”їзди і в кожному з них обрати техніка лісівника та лісників. Першим лісничим шкільного лісництва було обрано Цільо Василя Юрійовича.

Помічником лісничого була обрана учениця 7 класу Заріцька Жанна Андріївна.

Об’їздами керували Синетар Алла Василівна – перший об’їзд.

Другим об’їздом керував технік лісівник Глеба Михайло Васильович. 

Шкільне лісництво вийшло з підпілля, про нього взнали працівники лісокомбінату. В школу завітала Ковалик Надія Григорівна – інженер по захисту лісу разом з Віктором Прокоповичем. Вона цікавилась нашою роботою, перевіряла план роботи та його виконання і на кінець прийшла до висновку що вона ніколи не думала що в такій маленькій школі може проводитись така цікава робота зв’язана з лісом. З цього часу Надія Григорівна часто приходила до нас радила як зробити ту чи іншу справу, як провести той чи інший позакласний захід. Вона запропонувала нам кожного року в січні місяці проводити посвячення в лісники нових членів лісництва учнів 5  класу, які заслуговували на це своєю роботою. Вперше в січні місяці 1984 року 10 учнів 5 –го класу було прийнято в члени шкільного лісництва їм прикололи емблеми шкільного лісництва кращі члени і працівники охорони природи району вручили їм квитки юних лісівників, а учні дали клятву любити і охороняти наш рідний край. На той час члени шкільного лісництва мали свою клятву свою емблему і марш. Посвячення у юні лісівники стало традиційним і в школі кожного року в січні проводився вогник на тему:          “ Природа  - наше багатство”.

Перший ювілейний рік шкільного лісництва – 10 річниця його створення – 1988 рік про нього згадує ліснича Ольга Михайлівна для якої це були найкращі роки її життя.

За десять років роботи шкільного лісництва  учні виконали великий об’єм робіт. Посадили лісу на площі 10 га. Зробили освітлення на площі 25 гектарів, проводили догляд за лісокультурами на площі 20 га.

Кожного місяця робили дворазовий догляд за саджанцями на площі 0,5 га, виготовили 530 шпаківень і 102 годівниці, зібрали лікарських рослин на суму понад 1000 карбованців, обгородили понад 25 мурашників, проводили облік їх та переселення, очистили майже всі кринички які знаходилися в їхньому об’їзді, брали участь у всіх районних та обласних акціях на природоохоронну тематику. Заготовили 2 тисячі тичок, провели доповнення на площі 6 гектарів, вивчали видовий склад звірів, постійно доглядали за могилою учасників війни, яка знаходиться в їхньому об’їзді. Найкраще зарекомендували себе в ці роки такі лісничі: Пензеник Ольга Михайлівна, Вознюк Іван Анатолійович, Свистак Василь Васильович, Пинзеник Сергій, Синетар Віталій Юрійович.

 На території лісу яка закріплена за шкільним лісництвом в урочищі “Чертежики” знаходиться могила екіпажу літака ІЛ –4, члени якого загинули під час війни біля цього лісу. 

Учнівське шкільне лісництво Лисичівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Іршавського району

 

     Лисичівське учнівське лісництво було створено у 1984 році на базі Лисичівського лісництва Довжанського лісокомбінату.

 Керівник - Кополовець  Василь Іванович .

    Воно проіснувало 8 років. За цей період в учнівському лісництві склалися певні традиції.  Членами лісництва проводилась значна теоретична і практична робота,  завдяки якій учнівське лісництво стало відомим в області. Саме  тому, у 1990 році на базі учнівського лісництва  був проведений   обласний зліт  юних лісників. Почесним гостем на зльоті „Юних лісівників” був Герой  Соціалістичної Праці Григорій Юрійович Денчиля. Він був одним із натхненників  і організаторів шкільних лісництв у районі.

    Багато членів цього лісництва пов’язали  своє життя із природою  та лісівничою справою, зокрема:

Продан Іван Петрович – лісничий Річанського лісництва;

Свистак  Ганна Василівна – інженер по вирощуванню лісових культур.

Сньозик Марія Василівна – вчитель географії Лисичівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

 

    Кілька років  лісництво  не працювало. Але враховуючи інтерес дітей до лісівничої справи, спеціалізацію   регіону  та природні  умови місцевості, у 1997 році учнівське лісництво відновило свою роботу.

     У користування учнівського  лісництва  передано  праве крило головного корпусу  Лисичівського лісництва.

  Управління учнівським лісництвом  здійснюють Лисичівська ЗОШ І-ІІІ ступенів та Довжанське ДЛМГ .

 

Керівник Форгачі Марія Іванівна – вчитель біології Лисичівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

 Зараз у лісництві зайнято 21 учень різних  вікових категорій.

   Пріоритетними  напрямами діяльності  учнівського лісництва є:

 

 а) навчально-виховна робота;

б) експериментально - дослідницька робота;

 в) виробнича практика.

Основною метою роботи учнівського лісництва є :

- здійснення чергового кроку у формуванні екологічної свідомості та культури молоді;

-         залучення дітей та підлітків до активного природоохоронного руху;

-         привернення уваги громадськості до вивчення та вирішення  важливих екологічних проблем місцевості.

 На теоретичних заняттях юні лісівники намагаються глибоко оволодіти науковими знаннями, професійно  та грамотно  враховувати правила і закони життя природи. На теоретичних заняттях учні виступають із цікавими новинками, повідомленнями та презентаціями.

   Важливим напрямком роботи учнівського лісництва  є дослідницька робота. Вона поєднує  навчання учнів з творчою  працею, роботою в лісі та  розсаднику. Науково-дослідницьку роботу  проводимо поетапно:

 а) І  етап -   фенологічні спостереження за  рослинами  і тваринами.

 б) ІІ етап - використання фенологічних спостережень у практичній діяльності.

   З особливим натхненням члени лісництва працюють у  женьшенарії. Площа женьшенарію становить 0,015 га.  Проведено сертифікацію і було висіяно насіння  для експериментально - дослідницької роботи. Результати роботи є актуальними, і можуть бути використані для вирощування женьшеню в умовах нашої місцевості.

   Свою теоретичну роботу члени  лісництва поєднують із практичною діяльністю. У розпорядженні учнівського лісництва 12 км2 лісового господарства в урочищі „Багаріка”.

   Члени лісництва оберігають ліс від несанкціонованих рубок, ведуть догляд за лісовими культурами, заготовляють лікарську сировину, очищають береги річки Лисичанки, допомагають лісовим звірам, виготовляють та розвішують годівниці. На базі  учнівського лісництва створено екологічну стежку „Гамора –Багаріка”

   Одним із напрямків роботи шкільного лісництва  є пропагандистська  та роз’яснююча робота  серед населення,  виступи  з лекціями серед школярів  та дорослих. На базі лісництва  діє екологічна бригада „Екологічне братство”. 

      На сьогоднішній день, ми маємо досягнення на районному, обласному і Всеукраїнському рівнях.

-         Перше  місце у Всеукраїнському  конкурсі  шкільних лісництв.  2000 рік.

-          Друге місце в особистих змаганнях на  Всеукраїнському Конкурсі шкільних лісництв. (Шандро Василь. 2000 рік).

-         Перше місце у Всеукраїнському конкурсі „Юний дослідник” – „Методика вирощування женьшеню в розсаднику”.  2001 рік.

-         Екологічну стежку „ Гамора-Багаріка” визнано однією з кращих. 2002 рік.  

-         Друге місце у обласному конкурсі екологічних стежок „Крісло”. 2002 рік.

-         Перше місце на обласному конкурсі науково-дослідницьких робіт „Рослини-захисники від радіації”.  2007 рік.

-         Друге місце у конкурсі „Краса і біль України” – „Червона книга Лисичова”. 2008 рік.

-         Перше місце у Всеукраїнському еколого-біологічному конкурсі „Юний дослідник” (Метеньканич Василь, 2008 рік, „Цілюща ягода – чорниця”).

-         Друге місце у Всеукраїнському еколого-біологічному конкурсі „Юний дослідник” (Шинкар Ганна, 2008 рік „ Ялина Срібна”).

-         Перше місце у обласному етапі Всеукраїнського конкурсу „Юний дослідник” (Нагалка Наталія, 2010 рік, „З чого починається вода”)

 

 І зараз багато членів учнівського лісництва пов’язали  своє майбутнє з лісівничою справою: Продан Василь Іванович, Нагалка Сергій Людвігович, Сньозик Іван Іванович, Коваль Іван Іванович, Рошинко Іван Іванович, Рошинко Михайло Іванович.